Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Sprawdź, gdzie zamówić obrączki Kraków.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest wyjątkowo poruszającym dniem życia. Sakrament ten wiąże nowożeńców na zawsze, a znakiem ich oddania, wierności i miłości są obrączki ślubne.

Mężowie nie zawsze wkładali obrączki ślubne

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, zatem mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu podarowanie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu ślubu. Niewiele osób wie jednak, iż panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka stuleci później. I choć uprzednio zdarzało się, iż wkładali pierścienie na dłoń kiedy wyjeżdżali na wojenne wyprawy, jednakże tradycja ta spopularyzowała się szeroko w poprzednim stuleciu, a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, że w domu czeka na niego żona, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu państwach, jak np. w Szwecji, w Iranie, w Turcji czy we Francji, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi zabobonami biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary wybierają i przymierzają obrączki ślubne razem, niemniej jednak zwyczaj wskazuje, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne współcześnie

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się delikatniejszym designem. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z najrozmaitszych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (jak miedź lub stal) symbolizujące moc uczucia. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia stosuje się głównie platynę i złoto, które są symbolem zaufania do małżonka. Owszem, są one także często zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch odmian złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą także nieraz usługę grawerunku. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też ważny dla małżonków cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]