Wyjątkowy topaz mistyczny

Więcej o mistycznym topazie.

Niepowtarzalny blask i nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze zalety topazu mistycznego, od dawna szczycącego się ogromnym uznaniem entuzjastów biżuterii. Choć z pozoru możnaby mylnie stwierdzić, iż to odmienny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są efektem odpowiedniej techniki produkcji – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na działanie gorąca i pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – co wpływa na jego kolor?

Barwy, które ma topaz mistyczny zależą w szczególności od kruszcu, którym jest pokryty. Najczęściej widywany jest czerwony topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że kamień przybiera fioletowy odcień, niebieski z kolei jest wynikiem podgrzania topazu bez żadnych dodatków. Doskonałe skutki daje obrabianie białego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej czy Azji.

Biżuteria z topazem mistycznym

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Chętnie stosują go zatem do wyrobu naszyjników, kolczyków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż jedynie do wieczorowych kreacji – świetnie prezentuje się również na co dzień. Ważna jest też różnorodność kolorów, sprawiająca, że łatwiej możemy dobrać ozdoby do konkretnego stroju.