Zastosowanie motoreduktorów

Nie szukaj już więcej! Tu zamówisz motoreduktor DC.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowany układ napędowy skonstruowany z przekładni oraz silnika. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktory – jak działają?

Motoreduktory umożliwiają skuteczne wykorzystanie elektrycznych silników w roli napędu w rozmaitych użyciach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, więc zawsze powstaje niewielka różnica między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą też inne moduły jak sprzęgła lub hamulce. Niekwestionowaną zaletą motoreduktorów jest to, iż są to gotowe układy, które da się bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom budowanego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a czasami miesięcy, na pracochłonne wyliczenia oraz testy poszczególnych układów części. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do długotrwałego bądź krótkotrwałego czasu pracy, a także do niewielkich, średnich lub znacznych obciążeń.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię wielostopniową, pozwala osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdym sektorze gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne rodzaje silników (DC, BLDC, AC i szeregowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (posiadające przekładnię walcową).

Nie ma raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności czy spedycja, dzięki motoreduktorom poruszają się przeróżne automaty, takie jak aeratory, linie produkcyjne, schody ruchome albo kolejki w parku rozrywki. Duże spektrum ich wielkości, mocy oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni spowodowała, iż liczbę potencjalnych kombinacji, jakie dzisiaj oferują wiodący producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, ale właściwie w milionach.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]