Niecodzienne połączenia w kuchni – o food pairingu

Po więcej szczegółów o food pairing kliknij w to miejsce.

Co prawda jesteśmy przyzwyczajeni do określonych kombinacji smakowych, nie znaczy to, że zestawianie ze sobą produktów, które na pierwszy rzut oka kompletnie do siebie nie pasują, nie może przynieść ciekawych i, co najistotniejsze, apetycznych efektów. Odkrywamy to coraz częściej. Silny wpływ na nasz smak miało z pewnością pojawienie się na rynku nieznanych przedtem w naszym kraju artykułów spożywczych oraz otworzenie się na odmienne tradycje kulinarne. Dzięki temu chociażby zestawienie mięsa z egzotycznych sosami owocowymi rzadko już zaskakuje. Ci, którzy zasmakowali w tych niebanalnych fuzjach smakowych nierzadko rozpoczynają swoje próby i samodzielnie poszukują jeszcze bardziej nietuzinkowych kombinacji. By te aczkolwiek przyniosły spodziewane efekty, trzeba przedtem wyposażyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – odkrywaj nowe smaki

Chcąc, aby nasze kulinarne przygody naprawdę okazały się źródłem uniesień oraz pozwalały odkryć nowe smakowe wrażenia, trzeba postępować zgodnie z regułami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są jedynie instrukcjami, o których nie należy zapominać, by smaki wiążą się w zgodną, chociaż nietuzinkową całość. Dobrze zrobimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak nazywa się się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które w ogólnym przekonaniu uchodzą za zupełnie do siebie niepasujące. Wszystkie reguły food pairingu są jednakże bardzo przemyślane, a u ich podstaw leży szeroka wiedza z obszaru biochemii, dotyczącą głównie obecności poszczególnych substancji w stosowanych produktach. Food pairing nie traktuje tylko o jedzeniu, lecz również o napojach (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing polega na sporej wyobraźni i wyczuciu

Do eksperymentów z food pairingiem konieczne są instynkt i duża fantazja, niemniej jednak to nie one będą najistotniejsze. W większym stopniu jest istotna wiedza z zakresu zawartości różnych substancji w ingredientach potraw oraz tego, jak łączą się one z pozostałymi związkami. Dlatego trafnym pomysłem będzie udział w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez wykwalifikowanego szefa kuchni – szczególnie, iż podzielenie się elementarną wiedzą trwa nie więcej niż kilka godzin.

Nasz adres:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]