Odnajdywanie zapomnianych przodków – tworzenie drzew genealogicznych

Wiedza o dziejów rodu niezbędna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o krewnych budujemy świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach przekazywana z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale znajdują się i tacy, dla których to nie wystarczy. W ich przypadku przygotowanie drzewa genealogicznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca wymagająca cierpliwości

Opracowanie drzewa genealogicznego rodu – zwłaszcza takiego sięgającego kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat i śmierci poszczególnych krewnych pochłania naprawdę ogrom pracy. Informacje zbierać można w trudno dostępnych archiwach miejskich lub księgach parafialnych. Najczęściej można przeglądać je zupełnie za darmo. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść stosowną opłatę. Koszt opracowania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które chce się w nim ująć. Powinno się pamiętać, że wysokość wydatków może też wzrosnąć wraz z koniecznością podróżowania do następnych parafii lub urzędów miejskich znajdujących się na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od od wieków zamieszkuje na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je przygotować?

Na początku stwierdziliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest wymagana do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się fragmentem niewielkiej wspólnoty, jaką jest rodzina. Sprawia to również, iż nie czujemy się samotni w dzisiejszym świecie. To z tych przyczyn obecnie coraz więcej Polaków podejmuje decyzję o zleceniu utworzenia drzewa genealogicznego.