BHP a ochrona stóp – o butach ochronnych

Chcesz kupić kalosze piankowe? Wejdź na https://tinyurl.com/yjwzvbr8.

Można mieć wrażenie, że podczas pracy w zakładzie przetwórstwa spożywczego, na budowie bądź na linii produkcyjnej, kluczowa jest ochrona dłoni – w końcu to one są w największym stopniu narażone na zranienie, ponieważ są nadrzędnym instrumentem pracy. Niemniej jednak równie ważne jest również zabezpieczenie stóp, stąd w licznych gałęziach przemysłu wymagane jest wyposażenie pracowników właściwych butów ochronnych.

Buty ochronne zamów po analizie wszystkich potencjalnych groźnych czynników

Charakter przeróżnych profesji sprawia, że osoby, które się nimi zajmują, każdego dnia wystawione są na poważne urazy nóg oraz stóp. Groźne sytuacje przytrafiają się nawet w punktach, w których środowisko pełnienia zadań uchodzi za raczej bezpieczne, więc nie należy bagatelizować nakazu odpowiedniego zabezpieczenia ciała pracowników. W zależności od swoich indywidualnych cech obuwie ochronne osłania przed czynnikami termicznymi, atmosferycznymi, biologicznymi, chemicznymi lub mechanicznymi. U producentów dostępne jest też obuwie ochronne osłaniające przed potencjalnym porażeniem prądem elektrycznym, elektrostatyczne i antystatyczne. Zarówno buty ochronne, jak i robocze, by zasłużyć na swoją nazwę, muszą być zgodne z szeregiem norm oraz atestów. Wyznaczając wariant obuwia ochronnego, które będzie konieczne do bezpiecznej pracy na konkretnym stanowisku, zatrudniający powinien wcześniej przeanalizować nie tylko te już występujące, lecz również wszystkie prawdopodobne zagrożenia z nim powiązane, a następnie zakupić buty, które zmniejszą niebezpieczeństwo poważnego skaleczenia kończyny dolnej we wszystkich tych sytuacjach.

Co określają symbole, które dostrzeżemy na różnych typach butów ochronnych?

Wyróżnia się 3 podstawowe kategorie obuwia ochronnego:
1. obuwie bezpieczne (symbol “S”, norma PN-EN ISO 20345, czyli buty z podnoskiemdobrze chroniące palce stopy nawet w razie uderzenia z siłą 200 J);
2. obuwie ochronne (znakowane symbolem “P”, zgodne z normą PN-EN ISO 20346, czyli buty z podnoskiem chroniące palce stopy przed uderzeniem z siłą do 100 J);
3. obuwie zawodowe (oznaczone symbolem “O”, norma PN-EN ISO 20347, czyli buty bez podnoska, które zabezpieczają stopę w umiarkowanym stopniu);.

Jakie jeszcze znaki zauważymy na obuwiu ochronnym i o czym one świadczą? Na przykład:
– symbol SRC – to ochrona przed poślizgiem na nawierzchni ceramicznej, jak również ze stali;
– symbol CR – to wytrzymałość na przecięcia;
– symbol AN – to oznaczenie, iż buty ochraniają też kostkę;
– symbol C – to buty prądoprzewodzące
a to tylko kilka z nich.

W ofercie Global Food Hygiene, który jest polskim producentem obuwia ochronnego, znajduje się obuwie zawodowe oraz bezpieczne zarówno zabezpieczające samą stopę (m.in. niskie i wysokie trzewiki do wyboru z i bez podnoska kompozytowego albo wygodne klapki piankowe, umożliwiające odpowiedni przepływ powietrza), jak i kalosze piankowe, z PCV oraz gumowe, osłaniające nogę aż do kolana.

Nasz adres:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]