Młode pokolenie czytelników ma własny gatunek literatury – o książkach młodzieżowych

Dowiedz się więcej o literaturze młodzieżowej.

Młodzież wychowywana w XXI wieku ma coraz rzadziej kontakt z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej dostępną od ręki rozrywkę w smartfonie, na tablecie lub w telewizji, a po książkę z reguły sięga wówczas, kiedy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I też z powodu obowiązku poznawania tekstów literackich sprzed paru stuleci dla szeregu młodych ludzi czytanie dla zabawy jest niepojętym konceptem.

Literatura dla nastolatków odwołuje się do generalnych doświadczeń młodego człowieka

Licealiści nie nie powinni ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. Na półkach księgarni jest masa literatury młodzieżowej nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy omawiają problemy i snują historie ciekawe dla młodego pokolenia odbiorców. Ten gatunek literatury dostał nawet własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Są to powieści kreowane z myślą o odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Historie młodzieżowe sięgają do wielu gatunków literackich: są tu m.in thrillery, romanse oraz fantasy. Jednakże wszystkie te publikacje łączy odwołanie się wprost do ogólnych doświadczeń młodzieży. Książki te piszą zatem o pierwszych miłościach, zdobywaniu i utracie przyjaźni, odkrywaniu własnej tożsamości, relacjach z rodzicami oraz znajdowaniu swojego miejsca na świecie. Lektura literatury dla nastolatków pomaga młodzieży poczuć, że inni również doświadczają identycznych problemów przez tych kilka intensywnych lat dojrzewania.

Dlaczego warto zachęcać Czytanie literatury dla młodzieży z biegiem lat przynosi korzyści

Warto podsuwać młodzieży ciekawe dla niej książki, ponieważ zaktywizowanie w nich chęci czytania dla przyjemności po czasie przynosi niemało korzyści. Dziecko, które dużo czyta ma szerszy zasób leksykalny i dobrze daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co dostrzegalnie ułatwia zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Ale poznawanie problemów innych osób w tym samym wieku to także metoda na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i prywatnych zainteresowań. Co kluczowe, rodzice pod żadnym pozorem nie powinni szydzić pasji dziecka. Jeżeli więc dziecko częściej czyta historie o zombie bądź elfach nie mówcie, że to niedorzeczne i pozwólcie mu się nimi cieszyć!

Nasz adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa