Odzież i bielizna kompresyjna w sporcie – działanie i zastosowanie

Dowiedz się, gdzie kupić odzież kompresyjną.

O termoaktywnej odzieży sportowej słyszał właściwie każdy, jednakże nie wszyscy spotkali się z definicją „odzież kompresyjna” w odniesieniu do sportu, bo ten termin zazwyczaj łączony z akcesoriami stosowanymi w rehabilitacji. W tym wpisie przedstawimy tę grupę odzieży sportowej i opiszemy, jak oddziałuje ona na efektywność treningu osoby, która ją zakłada.

Sportowa odzież kompresyjna zabezpiecza sportowca przed mrozem i przegrzaniem

Odzież oraz bielizna kompresyjna to wyspecjalizowane ubrania, które mają wiele właściwości pozytywnie oddziałujących na jakość ćwiczeń. Mięśnie oplecione taką odzieżą prędzej się regenerują, bo dokładnie przylega ona do ciała. Kontrolowany ucisk, jaki umożliwia ta z reguły bezszwowa odzież, skutkuje lepszym dotlenieniem i ukrwieniem tkanek oraz szybszym odprowadzeniem “zakwasów” ze zmęczonych mięśni. Wysokiej jakości odzież uciskowa w słoneczne dni nie pozwoli na przegrzanie organizmu, a w jesienne miesiące sprawnie osłoni go przed chłodem. Ten atrybut ubrań kompresyjnych pozwala na używanie ich zarówno przez sportowców przedkładających treningi outdoorowo, jak i tych ćwiczących w zaciszu ulubionego klubu fitness. Inną niezwykle ważną właściwością bielizny i odzieży kompresyjnej jest zdolność ochrony mięśni przed mikrourazami, bo redukuje ona wstrząsy oraz wibracje mięśni, nieraz występujące w trakcie treningów wysiłkowych.

Kiedy używać bieliznę oraz odzież kompresyjną?

Odzież kompresyjna przeznaczona jest zwłaszcza do korzystania z niej w czasie aktywnego treningu. Na przykład koszulki o właściwościach uciskowych podtrzymują mięśnie pleców i brzucha, jak również zapewniają optymalną wentylację, z kolei spodenki kompresyjne normują pracę tkanki mięśniowej nóg, pośrednio pomagając biegaczom osiągnąć lepsze rezultaty. Profesjonalni sportowcy, skupieni na treningu wszystkich mięśni często stosują kombinezonów kompresyjnych, a typowi klienci siłowni na ogół korzystają z zestawu spodnie plus koszulka. Sportowe getry lub skarpetki kompresyjne można nosić podczas treningów, jednak poleca się korzystać z nich raczej bezpośrednio ćwiczeniach, w celu szybszej regeneracji mięśni. Istotne jest także, by trafnie dobrać rozmiar odzieży czy bielizny kompresyjnej, tak by nie prowadziła do nadmiernego ucisku, który mógłby mieć niekorzystny wpływ na krążenie. Bielizna i odzież kompresyjna damska oraz męska to produkt, który bez problemu zamówimy w większości sklepów sportowych.

Nasz adres:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]