Typy łańcuchów zimowych

Jeśli chcesz zamówić łańcuchy śniegowe, skieruj się tutaj.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w autach ciężarowych, terenowych, dostawczych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi. Rozmaite są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci stosują przede wszystkim stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem sporego stresu. By go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]