Zdrowa żywność z upraw ekologicznych – kupuj tę z certyfikatem

Ekologiczną żywność kupisz na artmankiszonki.pl.

Od szybkiego rozkwitu branży spożywczej, który rozpoczął się na początku XX w., wyroby jedzone przez nas na co dzień zaczęto często wypełniać różnorodnymi związkami wydłużającymi ich żywotność. Jednak wraz z poszerzającą się wiedzą nabywców odnośnie tego, co jedzą i jak może to wpływać na ich zdrowie, w ostatnim czasie coraz częściej poszukują oni artykułów wyprodukowanych z ekologicznej żywności.

Żywność ekologiczna – z upraw nie stosujących syntetycznych nawozów i pestycydów

Żeby jakiś wyrób sprzedawany w Polsce mógł mienić się „ekologicznym”, musi spełnić kilka warunków. Żywność eko oraz artykuły z niej wykonane muszą zdobyć określone certyfikaty wydawane przez uprawnione do tego laboratoria. Najważniejszym jednak przymiotem spożywczych produktów ekologicznych jest to, że zastosowane do ich przygotowania warzywa i owoce uprawiano według wszystkich obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie stosowali syntetycznych nawozów ani środków protekcji roślin, które mogłyby mieć szkodliwy wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które także szkodzą ekosystemowi. Niektóre wszak nawozy wywołują zakwaszenie gleby lub zanieczyszczają wody gruntowe, a natryski pół syntetycznymi pestycydami nierzadko są przyczyną śmierci pożytecznych organizmów. Tymczasem na skutek ekologicznej uprawy warzywa oraz owoce cechują się wielokrotnie niższą zawartością metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to znaczy, że mniej tych niezdrowych substancji przeniknie do organizmu ich konsumentów.

Zamawiasz żywność eko? Czytaj dokładnie informacje na opakowaniu

Przetwory ekologiczne podlegają nieprzerwanej kontroli w każdej fazie produkcji, w tym również w czasie magazynowania oraz transportu. Co istotne, jeżeli artykuł spełnia wymogi, jego producent prócz rutynowych informacji między innymi o wadze netto, miejscu pochodzenia ingredientów, kaloryczności, temperaturze przechowywania i dacie przydatności do spożycia, musi także obowiązkowo wskazać numer identyfikacyjny organu kontrolnego ten artykuł i zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym jest listek ułożony z białych gwiazd. Poszukując ekologicznych przetworów należy zatem czytać wnikliwie etykiety wyrobów, a nabywając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie widnieje informacja o zdobytych certyfikatach.

Nasz adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]