Do czego używa się sklejek szalunkowych?

Potrzebujesz sklejki szalunkowej? Kliknij tutaj.

Deski szalunkowe to istotny komponent konstrukcji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wykonane z innego surowca, jakkolwiek zazwyczaj używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić domy ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są też wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły używane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były drogie, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. W związku z tym w dzisiejszych czasach wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – z reguły z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji używa się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi często wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane mają z reguły swoją sklejkę szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma służy również wynajmem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]