Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Szukasz szalunków Kraków? Skieruj się na ten adres.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Przeważnie wykorzystuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wtenczas są one potrzebne do tego, aby odpowiednio je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie otworów na drzwi, bramy i okna. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem mogą zdobyć je inwestorzy.

Typy szalunków

Klasycznym typem szalunków jest struktura wykonana z mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami lub drewnianych desek, która po rozebraniu może zostać użytkowana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – większość wykonawców i inwestorów stawia więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, metalu bądź drewna, a także zestawiać 2 lub 3 materiały. Z reguły jednak stosuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę scalają narożniki, głowice ze aluminium bądź stali, belki i łączniki.

Wynajem szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających postawić jeden obiekt czy zespołów, które zwykle świadczą inne usługi. Zakup wszystkich modułów koniecznych do wykonania szalunku byłby całkowicie nierentowny . Dużo lepszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]