Dźwigary – konieczne przy wznoszeniu budynków wielopiętrowych

Dalsze informacje o dźwigarach.

Szalunki to konstrukcje niezastąpione na wielu budowach. Z ich wykorzystaniem możliwe jest nadanie konkretnego kształtu ścianom wylewanym z betonu, a także wykonanie w nich wlotów na okna i drzwi. Szalunki są też potrzebne przy budowie sufitów – w takim przypadku ich najważniejszym elementem są dźwigary. Bez ich wykorzystania wzniesienie jakiegokolwiek wielokondygnacyjnego budynku byłoby niemożliwe. Dźwigary sprawiają, że sklepienie nie zapada się kilka chwil po wylaniu i może zestalić. Z jakich tworzyw wytwarza się dźwigary? Jak można je zdobyć?

Z czego wykonane są dźwigary?

Dźwigar wystawiany jest na spore, osiągające kilkadziesiąt ton obciążenia. Skutkiem tego jego najważniejszą cechą jest trwałość. W największym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość produkcji i typ użytych w tym celu materiałów. Muszą one być rzetelnie wyselekcjonowane i wypróbowane pod kątem odporności na potężne naciski. Najodpowiedniejszym surowcem okazuje się lite drewno takich drzew jak buk, topola, sosna czy olcha. Niezmiernie ważne jest również należyte zaimpregnowanie dźwigarów, które zabezpieczy je przed niekorzystnym działaniem wody, klejów i pozostałych ciekłych chemikaliów stosowanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – lepiej posiadać własne czy wypożyczyć?

Podmioty, które regularnie zajmują się wznoszeniem wielopoziomowych obiektów dysponują własnymi dźwigarami. Ich zakup oraz składowanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Szczęśliwie przedsiębiorstwa, które tylko okazjonalnie akceptują zlecenia tego typu, mogą ustrzec się nadmienionych przeszkód. Najlepszym wyjściem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, a także pozostałych modułów szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]