Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym?

Stworzenie idealnej aranżacji w salonie z aneksem kuchennym wymaga dokładnego przemyślenia rozmieszczenia poszczególnych mebli i dekoracji. Równie ważnym elementem całości jest oświetlenie, które ze względu na połączenie funkcji dwóch pomieszczeń, może okazać się trudne w doborze. Dowiedz się, jakie rozwiązania oświetleniowe sprawdzą się najlepiej w takiej przestrzeni.

Salon z aneksem kuchennym – wymagania oświetleniowe

Mieszkania i domy, w których pokój dzienny łączy się z aneksem kuchennym, stają się coraz popularniejsze. Przestrzenie tego typu – o ile zadbamy o spójność aranżacji – mogą zachwycić nas swoją funkcjonalnością, pozwalając przy tym na efektywne wykorzystanie każdego dostępnego metra kwadratowego, co jest szczególnie istotne w małych lokalach. Tym, co sprawia nam najwięcej trudności podczas dobierania oświetlenia, jest konieczność zachowania pełnej harmonii pod kątem użyteczności oraz stylu.

Zarówno salon, jak i część z aneksem kuchennym, wymagają zastosowania różnych rodzajów lamp. W pokoju dziennym liczy się dla nas przede wszystkim relaks oraz możliwość wykonywania codziennych czynności, np. czytania książek. W kuchni z kolei wymagamy dobrej widoczności, niezbędnej podczas gotowania i spożywania posiłków. Każdy z tych obszarów powinniśmy więc potraktować indywidualnie, jednak z zachowaniem spójnej estetyki.

Rodzina spożywająca posiłek w kuchni połączonej z salonem - aranżacja Salony połączone z aneksem kuchennym wymagają starannie dopasowanych lamp

Podział salonu z kuchnią na oddzielne strefy oświetleniowe pozwala nam na zastosowanie różnych barw światła w zależności od potrzeb konkretnych obszarów. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać całość tak, by osiągnąć maksymalną funkcjonalność oraz atmosferę. W dalszej części artykułu przedstawimy Ci kilka praktycznych porad, które pomogą Ci osiągnąć opisany efekt.

Różnice w wymaganiach oświetleniowych między salonem a kuchnią

Lampy do salonu muszą spełniać inne wymagania niż te przeznaczone do kuchni. W pokojach dziennych zaleca się stosowanie barwy ciepłej 3000K lub neutralnej 4000K, w zależności od tego, czy służą nam one głównie do relaksu, czy też jako przestrzeń w pełni funkcjonalna. W części salonowej najlepiej sprawdza się oświetlenie główne, takie jak lampy wiszące, żyrandole, czy starannie rozmieszczone oczka, dostarczające odpowiednią ilość światła i uzupełniane dodatkowymi lampami, gdy zajdzie taka potrzeba.

Lampa wisząca MiLAGRO Herald Green/Gold w salonie Lampa wisząca MiLAGRO Herald Green/Gold

W przestrzeniach kuchennych wymaga się natomiast bardziej wyrazistego i precyzyjnego oświetlenia, szczególne nad obszarami, gdzie gotujemy lub myjemy naczynia. Kupując lampy do kuchni, musimy mieć więc świadomość konieczności zastosowania oddzielnego światła do części jadalnej (najczęściej o ciepłej barwie) i osobnego do montażu nad blatami (o barwie neutralnej). W ten sposób uzyskujemy doskonale zagospodarowaną przestrzeń, która idealnie spełnia wszystkie swoje funkcje.

Lampa wisząca MiLAGRO Joker Navy Blue/Gold nad blatem w kuchni Lampa wisząca MiLAGRO Joker Navy Blue/Gold

Co jeszcze musimy mieć na uwadze? Pamiętajmy, że w przestrzeniach kuchennych może dochodzić do powstawania osadów na elementach wyposażenia. Z tego względu zalecamy wybór oświetlenia wykonanego z materiałów łatwych w utrzymaniu w czystości i o prostszych formach. Wystawne żyrandole, choć efektowne, mogą okazać się w przypadku łączenia kuchni z salonem kłopotliwe w regularnym czyszczeniu.

Jak wydzielić strefy oświetleniowe w salonie z aneksem kuchennym?

Wydzielenie odpowiednich stref oświetleniowych w salonie z aneksem kuchennym to klucz do stworzenia przemyślanej i funkcjonalnej przestrzeni. Co polecamy? Zacznijmy od części kuchennej. Znajdujące się w niej oświetlenie główne powinno być intensywne i równomierne. W przypadku dużych metraży zalecamy zastosowanie osobnych lamp nad stołem jadalnym, zamontowanych na wysokości ok. 70-80 cm od blatu.

Salon z aneksem kuchennym i lampą wiszącą nad stołem jadalnym Zastosowanie osobnego oświetlenia nad stołem jadalnym pozwala stworzyć doskonały klimat

Dodatkowe oświetlenie w kuchni powinno koncentrować się na obszarze blatu kuchennego. Najlepszym wyjściem będą lampy, które zapewniają mocne i skupione światło. W tej kwestii niezwykle przydatne okażą się oprawy wpuszczane (gdy zależy nam na oświetleniu sufitowym) lub paski LED (jeśli planujemy montaż odświetlenia pod szafkami wiszącymi nad blatem).

Szynoprzewód MiLAGRO Pipe w salonie z aneksem kuchennym Szynoprzewód MiLAGRO Pipe

W strefie salonowej główną rolę powinna odgrywać lampa o szerokim strumieniu światła, która rozświetli zarówno salon, jak i kuchnię, tworząc spójne i harmonijne oświetlenie. W kwestii rodzaju konstrukcji panuje pełna dowolność: możesz swobodnie wybierać spośród pasujących do Twojej estetyki plafonów, lamp sufitowych, czy opraw wpuszczanych. Dobierając żarówki, postaw na barwę neutralną lub lekko ciepłą.

Lampa wisząca MiLAGRO Sfera 5xE14 w salonie nad stolikiem - aranżacja Lampa wisząca MiLAGRO Sfera 5xE14

Wszelkie dodatkowe źródła światła w salonie powinny być rozlokowane zgodnie z potrzebami. Doskonałą opcję stanowią kinkiety, które możemy wykorzystać do oświetlania kącików do czytania, czy tworzenia aranżacji dekoracyjnych, podkreślających obrazy, gablotki, czy półki. Poza nimi możemy zastosować (ponownie) pojedyncze oczka, lampy stołowe, czy lampy stojące.

Szynoprzewody i lampy smart-home do salonów z aneksem kuchennym

W przypadku, gdy chcemy postawić na mniej typowe oświetlenie w naszym salonie z aneksem kuchennym, jedną z najlepszych opcji okazują się szynoprzewody, czyli systemy, w których specjalne lampy łączą się ze sobą w niemal dowolny sposób za pomocą specjalnych łączników. Największą zaletę tego rozwiązania stanowi maksymalna funkcjonalność, możliwość dostarczenia światła w dosłownie każdy rejon pomieszczenia oraz łatwość modyfikowania instalacji bez konieczności przeprowadzania remontu.

Szynoprzewód MiLAGRO Lugar nad aneksem kuchennym - aranżacja Szynoprzewód MiLAGRO Lugar

Co w sytuacji, gdy decydujemy się na zastosowanie oświetlenia głównego, mającego pełnić swoją rolę zarówno w części kuchennej, jak i salonowej jednocześnie? W takich przypadkach standardowa żarówka okaże się najpewniej niewystarczająca, zmuszając nas do kompromisu, na który w najlepszych kreacjach nie ma miejsca. Na pomoc przychodzą nam jednak nowoczesne lampy smart home, które pozwalają na regulację barwy i natężenia światła za pomocą pilota lub aplikacji na smartfona, a co za tym idzie – pełne dostosowanie warunków świetlnych do aktualnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy czeka nas kilka dobrych godzin przy przygotowywaniu posiłków na przyjęcie, czy przyjemny, wieczorny relaks przy ulubionym serialu lub książce.

Źródło tekstu: https://lampoteka.pl/blog/jak-oswietlic-salon-z-aneksem-kuchennym