Inwestycja w metale szlachetne – złoto bulionowe w monetach

Więcej o złotych monetach bulionowych na goldbroker.pl.

Ludzie, którzy postanowili inwestować w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych propozycji: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm działających na rynku kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Inną taktyką jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest zarówno w formie sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są emitowane w limitowanym nakładzie

Złote monety kojarzymy zazwyczaj z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, zwane też lokacyjnymi, czy to ze złota czy z innych metali szlachetnych, różnią się od nich w wielu aspektach. Przede wszystkim monety bulionowe są bite w celu inwestowania w nie kapitału, z tego też powodu ich nakład w danym roku nie jest ograniczony, a poniekąd regulowany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych bądź w nawiązaniu do ważnych rocznic, więc ich wygląd niezmiernie sporadycznie jest modyfikowany. Na ogół złote monety bulionowe bite przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie datą emisji. Wypada wspomnieć, iż wiele monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału podanego w walucie, a ich aktualną wartość determinuje próba oraz waga użytego do ich bicia metalu szlachetnego. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są znane w nawet najdalszych zakątkach globu, więc ich odsprzedaż jest prostsza aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Domieszka innych metali wzmacnia złote monety bulionowe

Popularne wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji, jakkolwiek mennice wypuszczają także monety o wadze 1/4 czy 1/10 uncji złota. Wypada wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są z reguły ze złota najwyższej próby (.9999), ale np. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand bite są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety i w rezultacie zmniejszenie ryzyka jej uszkodzenia. Takie monety z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są opisane informuje o ilości czystego złota wykorzystanego do ich wybicia.

W ofercie polskich brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, czyli Filharmoników Wiedeńskich, Britannię czy wspomniane wyżej Krugerrandy.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]