Metoda memoriałowa a metoda kasowa

Sprawdź więcej szczegółów o metodzie kasowej na flobo.io/rachunkowosc/co-to-jest-metoda-kasowa/.

Osoby z własną działalnością gospodarczą najczęściej rozliczają się z urzędem skarbowym przy użyciu metody memoriałowej, według której zobowiązanie zapłaty podatku VAT powstaje w chwili wystawienia faktury za sprzedaż towaru lub usług. W tej sytuacji fiskus nie interesuje się czy na rachunku płatnika VAT pojawiła się zapłata od kontrahenta. W przypadku metody kasowej rozliczenie podatku od towaru i usług następuje nie prędzej niż po otrzymaniu opłaty od kontrahenta.

Rozliczenie metodą kawową – sposób na zachowanie płynności finansowej firmy

Nieterminowość w opłatach nie jest rzadkością. Właściciele firm często spotykają się z sytuacją, kiedy muszą co jakiś czas monitować kontrahenta odnośnie wniesienia należności za sprzedane towary bądź zrealizowane usługi. Jeśli takie przypadki zdarzają się notorycznie, nawet znakomicie prosperujące przedsiębiorstwo może stracić płynność finansową, nie opłacić wszystkich podatków na czas i w rezultacie dostać od fiskusa wysoką grzywnę. Szczęśliwie tak zwani mali przedsiębiorcy, czyli podmioty których przychód ze sprzedaży w roku poprzedzającym nie przekroczył razem z podatkiem dwóch milionów euro, mogą korzystać z metody kasowej odkładając tym samym termin rozliczenia podatku do momentu otrzymania od kontrahenta umówionej należności. Ze względu na wymieniony wyżej limit z tej metody może skorzystać zdecydowana większość rodzimych właścicieli firm, lecz powinni oni pamiętać, że stosowanie z tej formy rozliczenia działa także w odwrotnym kierunku. Tym samym jeżeli sami mają problemy z dotrzymaniem terminów opłat, nie wolno im potrącić podatku VAT z faktury zakupowej póki nie uiszczą danej należności. O chęci skorzystania z metody kasowej należy powiadomić urząd skarbowy poprzez dostarczenie formularza VAT-R. Wymagane jest także przejście na kwartalne rozliczenie podatku VAT i obligatoryjne opisanie wszystkich wystawianych faktur adnotacją “metoda kasowa”.

Z jakiego powodu księgowi nie rekomendują firmom metody kasowej?

Metoda kasowa rozliczenia podatku VAT jest często odradzana niewielkim przedsiębiorstwom przez obsługujące je biura rachunkowe. Zwykle przyczyną tego jest po prostu kwestia codziennego kontrolowania otrzymywanych płatności związanych z działalnością gospodarczą. Metoda kasowa zmusza przecież do permanentnego ich śledzenia, żeby nie przegapić terminu uiszczenia podatku. W przypadku działalności wysyłających co miesiąc kilkanaście faktur nie powinno być z tym kłopotu. Jednak już przy stu i więcej fakturach kontrola wpłat przychodzących na konto firmowe może zajmować nawet ponad godzinę dziennie. Dla takich firm polecanym rozwiązaniem, które gwarantuje zmniejszenie prawdopodobieństwa błędów przy księgowaniu oraz zaoszczędzenie czasu, jest użycie aplikacji do automatycznego monitoringu należności, jaką jest robot Flobo.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]