Srebrne monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Tutaj uzyskasz więcej szczegółów o monety bulionowe srebro.

Monety bulionowe, nazywane też monetami lokacyjnymi, są kolejną opcją dla osób pragnących lokować swoje pieniądze w kruszce. Oczywiście, najpopularniejszym metalem szlachetnym także w tym obszarze inwestycji jest złoto, niemniej jednak w ostatniej dekadzie coraz więcej mennic państwowych zaczęło wypuszczać srebrne monety bulionowe, które błyskawicznie zdobyły nowych sympatyków, w szczególności wśród inwestorów z nieco mniej zasobnym portfelem.

Srebro bulionowe czy monety kolekcjonerskie – w co lepiej inwestować?

Można powiedzieć, iż srebro bulionowe to praktycznie nowość inwestycyjna. Monety emitowane są w mennicach kilku krajów, na dodatek zaledwie od lat osiemdziesiątych XX w. (pojawiły się z początku w Chinach, w Meksyku oraz w Kanadzie). Mimo, że znane są inwestorom już od prawie pięćdziesięciu lat, ich oferta nie jest jeszcze tak bogata jak podobnych złotych monet. Srebro bulionowe jest jednakże doskonałą propozycją dla osób chcących zróżnicować swoje środki finansowe, a których nie stać na inwestycje w platynę bądź złoto lub które obawiają inwestycji w odpowiednio kosztowniejsze srebrne monety kolekcjonerskie. Dlaczego monety bulionowe uważa się za stabilniejszą inwestycję niż monety kolekcjonerskie z identycznego metalu szlachetnego? Cena zakupu monet kolekcjonerskich w dniu emisji zawsze znacznie przekracza wartość kruszcu, z którego zostały wytworzone. Wpływa na to głównie pełny wydatek poniesiony przez mennicę na wybicia monety (tj. opracowanie przez artystę niepowtarzalnego projektu i przygotowanie dokładnych matryc). Istotne jest również to, iż monety kolekcjonerskie emitowane są w ograniczanej ilości, co automatycznie zwiększa na nie popyt. Nie oznacza to aczkolwiek, iż z biegiem lat ich wartość będzie systematycznie wzrastać! Trzeba mieć świadomość, że tak jak każdy przedmiot kolekcjonerski, monety takie będą warte tyle, za ile chce je nabyć przyszły kupiec. Natomiast srebrne monety bulionowe nie mają aspektu kolekcjonerskiego (nie posiadają określonego nakładu, a ich wizerunek modyfikowany jest dość rzadko), zatem ich wartość mocno związana jest z aktualną ceną srebra.

Srebrne monety bulionowe – jakie kupimy w polskich sklepach?

Srebro jest najtańszym kruszcem, skutkiem tego monety lokacyjne z tego metalu z rzadka emitowane są w wadze niższej niż 1 oz, a więc 31,1 gramów. I mimo, iż próba srebra .999 i waga 1 uncji to de facto standard dla tych monet, u resellerów dostaniemy też monety o wadze 2 oz, 5 oz czy 500 g. W polskich sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez problemu dostaniemy rozpoznawalne na całym świecie Krugerrandy z Południowej Afryki, australijskie Kangury czy austriackich Wiedeńskich Filharmoników o nietypowym nominale 1,5 euro.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]