system rozliczeń swift

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Mimo, iż właściwie codziennie korzystamy z usług bankowych, masa Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z podstaw efektywnego funkcjonowania światowej bankowości.

System bankowy SWIFT – usprawnia finalizację płatności międzynarodowych

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny stosowany obecnie system tego typu. Oprócz niego np. w Polsce korzysta się również z systemów: SORBNET, Elixir oraz SEPA.Na całym świecie wykorzystywane są również różne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na terenie jednego kraju.

Czym w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem prawie wszystkie kraje na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie i sporo innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się także nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT znanych banków, działających w Polsce.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]