Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

Więcej szczegółów o badaniach kierowców Bielsko Biała - kliknij tu.

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz busów. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z prawem powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat parę zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych przypadkach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest zdolność szybkiej reakcji, percepcja szybkości, podzielność koncentracji i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym musimy wiedzieć?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne opisy działania maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]