Na czym polegają badania psychologiczne kierowców

Sprawdź, jak zamówić badania kierowców Bielsko Biała.

Badania psychologiczne mają wyjątkowo szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale także poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które wymagane są do wykonywania określonych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy zobowiązani są wykonać badania psychotechniczne, bardzo często mocno się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę nie ma czego. Całość badań składa się z wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych, testów przeznaczonych do określania ilorazu inteligencji i testów aparaturowych, które pozwalają określić chociażby szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Określają m.in: neurotyzm, ekstra- oraz introwersję i psychotyzm. W przypadku testów aparaturowych psycholog sięga po miernik czasu reakcji, stereometr, aparat krzyżowy, wirometr oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które używają okularów, powinny tylko pamiętać, aby zabrać je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D+E i D. Przechodzić muszą je również osoby, które chciałyby wykonywać zawód egzaminatora lub instruktora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów na operatorów wózków widłowych oraz kierowców taksówek. Warto dodać, że przejść je muszą też ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy na skutek prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Wystarczy poddać się im jedynie raz.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]