Ważne badania psychologiczne operatorów

Dowiedz się, jak zamówić badania operatorów Bielsko.

Kiedy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Obowiązek ten przepisy nakładają także na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych sprzętów. Dlaczego zachodzi taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo wyraźnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Poza tym, jeśli chodzi o warunki, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli zbyt małą koncentracją, złym widzeniem bądź zbyt wolną reakcją. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i z tego powodu robienie takich badań jest niebagatelne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie po zmierzchu, a ponadto zdolność oceny odległości, poziom koncentracji oraz prędkość reakcji. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż 30 minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby, której dotyczą. Przeważnie są to trzy-cztery lata, natomiast w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]